3/12/01 Jiří Křtiteli, postrádal jsem tě včera na srazu GC Pravěk, ani nevím, jestli jsi věděl, že to v Modřanech je. Nebylo zas tolik těch exemplářů z úplnejch počátků, ale zavzpomínali jsme taky na G moll. Myslím, že bys měl nejvíc údajů, jak sdružení vzniklo, můžu pak doplnit pokračování. Shromažďuje to Dědek Petr Glas <pglas@email.cz> z GC (neznáte se), pak to bude na stránkách www.petrglas.net/KdyToBylo.htm. Tak se těším, moc se s tím nepárej, žádnou slohovku, spíš co nejvíc dat, každá zmínka i fotka jsou dobrý. Dík a pozdravuj, Démon
Jiří Křtitel Podešva Démon tady je odkaz na pár obrázků z dávných časů Jiří Křtitel Podešva
Nevim jak to vypadá když se s tim Jirka "párá", ale tahle odpověď mě připadá poměrně obsáhlá, děkuji za ni:
G-moll (klub)

Sdružení tohoto jména vzniklo koncem září 1977 během Stezky, na její 17. trase, kde byl Gymnasion. Několik lidí si během putování začalo společně a vícehlasně zpívat, což vyvrcholilo na zpáteční cestě ve vlaku. Tam se taky domluvilo pražské pokračování. U těchto počátků byli - kromě mě, který jsem pro první zkoušky poskytl útočiště u nás doma, - zejména Honza Pergl zvaný Honzafous (povoláním tuším elektroinženýr), jakožto hudebně asi nejvyspělejší člověk z nás, jeho tehdejší milá a pozdější manželka Jitka Mazůrková (kantorka), její starší sestra Eva (pracující v jedné pézetce), dále medik Honza Hugo, takto starší bratr dnes dosti proslulého varhaníka, dirigenta a regenschoriho (od studentského kostela Nejsv. Salvátora) Roberta Huga, zubařka Mira Golecká a medička Hanka Kubištová, později provdaná Pajerková. Snad jsem na nikoho nezapomněl.

Tito lidé mě svým osobním kouzlem a hudebním zanícením natolik strhli a okouzlili, že jsem pak večer po zkouškách míval potíže s usínáním.

Hned na prvním setkání jsem přišel s nápadem, abychom se pojmenovali G-moll klub, evidentně jako parafráze názvu G-klub. A stejně jako G-klub, i G-moll klub byl plodem tehdejší podvědomé snahy lidí vybudovat si kolem sebe mikrokomunitu, která by byla nezávislá na tehdejší normalizační společnosti oficiální a kde by se člověk mohl svobodně vyjadřovat a realizovat. Proto jsme se taky nikdy doopravdy nestali úředně uznaným sborečkem majícím "zřizovatele". Snad jen jednou jsme se trochu prostituovali na nějaké soutěži S kyticí v ruce (nebo tak nějak) v ÚKDŽ, dostali jsme diplom, "ještě ho mám doma schovanej".

Od počátku jsme se snažili zpívat vícehlas a buď přebírat věci hotové nebo si je upravovat. V repertoáru byl v podstatě folk - tj. spirituály ve stylu SpQ, tradicionály, lidové písně, později i vážnější duchovní hudba. Mně velice bavilo textování, přetextovával jsem i cizojazyčné skladby.

Mnoho lidí postupně odcházelo a přicházelo. Brzy po Novém roce 1978 přišli Vašek Démon Koukl, vedle něhož jsem pak v basové sekci postával a zpíval řadu let, a jeho pozdější manželka Naďa. Myslím, že ještě téhož roku se objevil hudebně velmi výrazný a přínosný člověk Petr Václ (zpěvák, kytarista, klavírista), jeho mladší sestra Hanka (nyní Basíková), dále altistky Nora Klausnerová (nyní Macková) a Blanka Častová (nyní Jeřábková). Ještě později, někdy v letech1983-4, přišli dva tenoristi, Pavel Rybáček, hudebně velmi nadaný člověk, který byl jakousi naší spojkou do mnohem vyspělejšího (byť mladšího) souboru Vaganti, kde současně působil, a Jirka Ekrt. Přišla i Jana Běhounková a Jirka Endy Podobský. Abychom ty tři Jirky rozlišili, Endy byl tuším Jiří Evangelista, Ekrt byl Jiří Nepomuk a já Jiří Křtitel (podle podobného rozlišení u jména Jan). G-mollem prošla řada ještě dalších lidí, ale jejich působení bylo spíše krátké. Jeden čas s námi hrál, a to na kontrabas, další Jirka, jehož jméno mi už vypadlo.

Kromě akcí Gymnasionu jsme zpívali na spoustě míst. Velký úspěch jsme sklidili na gymnasionských Velikonocích tuším r. 1981 poblíž Dolních Jílovic u Vyššího Brodu, kde jsme měli noční koncert při svíčkách v jedné opuštěné kapličce. Tam jsme si dokonce troufli na tři části z Palestrinovy mše Iesu Nostra Redemptio. Mnohaletou tradicí se stalo naše předvánoční zpívání a koledování na Kampě pod obloukem Karlova mostu, většinou na Zlatou neděli (pro křesťany: na třetí neděli adventní). Na to jsme málem doplatili, protože se o nás začala zajímat StB, které to vadilo. Dokonce jsem byl kvůli tomu jednou u výslechu (tuším na podzim r. 1986) v kachlíkárně v Bartolomějské. Vzpomínám také na kouzelný trapas, kdy jsme se omylem vnutili na nějakou soutěž vážných sborů probíhající v pražském sídle Hlaholu, kde nás pak se shovívavým úsměvem hodnotila porota v čele se známým dirigentem Košlerem. Největším naším úspěchem bylo, že jsme se probojovali do pražského finále Porty - už si nevzpomínám, kdy to přesně bylo, ale zdá se mi, že snad koncem zimy r. 1983 nebo 1984. Někdy v téže době došlo k tomu, že se část souboru pod vedením Démona vzbouřila a oddělila - dokonce s sebou odnesla i trademark G-moll, o který se při dělení losovalo. My zbylí jsme se pojmenovali Canzonetta. Důvodem byly odlišné názory na repertoár - Canzonetta zůstala spíš u duchovních vážnějších skladeb, většinou tedy provozovala tzv. starou muziku, G-moll chtěl folk a vlastní tvorbu.

A toto rozdělení také znamenalo pro obě poloviny konec. Ještě pár měsíců jsme se snažili a pak to pohaslo. V lednu 1985 měla Canzonetta společný koncert s Vaganty v jednom kulturáku a já jsem pak využil nabídky na přestup do zmíněného souboru, kde jsem dodnes a kde děláme už vysloveně vážnou, většinou duchovní hudbu, občas dokonce s profesionálními sbormistry a sólisty. I když jsem od těch dob postupně vyzkoušel i jiné ansámbly či velké sbory (např. chrámový sbor u sv. Markéty, Canticorum Iubilo, Cappella Accademica, a další), ta léta naivního muzicírování pod hlavičkou G-mollového společenství (1977-1985) pro mě zůstávají něčím velice pěkným a cenným, rád na ně vzpomínám a rád se s těmi lidmi znovu setkávám. Existuje jistě řada fotografií, já sám jich bohužel mám doma dosti málo. V případě potřeby jsem ochoten je půjčit.

Jiří Podešva, psáno 22. dubna 2002

Ve Vánočence z roku 80 píše Jirka Podešva v článku PROČ G-MOLL KLUB?:
Na začátku všeho byl, kupodivu, konec: totiž zakončení XX. Stezky v sedmasedmdesátém. Mně osobně přinesl mnoho: kromě dívky Ludmily, která si mě později vzala, a kromě spousty kamarádů i zcela nové zkušenosti:
- že i v polních a lesních podmínkách se dá zpívat také jinak,než unisono při kytaře a hlavně i něco jiného, než se obvykle v přírodě pěje,
- že vícehlasé vytí je jedním z nejpozoruhodnějších projevů pospolitosti lidské smečky,
- že lidské hlasivky / zejména některé / jsou ten nejdokonalejší / a nejpřenosnější a nejlacinější / hudební nástroj,
- a konečně, že jsem se definitivně zbavil zbytků svých pubertálních předsudků a odporu vůči tomu, čemu se tradičně říká sborový zpěv, kdysi v mé mysli spojovaný pouze s Alexandrovci, Moravskými učiteli a nudnými školními koncerty.
Existuje spousta odnoží kumštu, při kterých si člověk vystačí zcela sám, třeba i na pustém ostrově; někdy je osamocení docela žádoucí. Jiná uměníčka předpokládají postupnou spolupráci více lidí. Sborový zpěv patří mezi ty nečetné obory, pro něž současná, přesně sehraná akce více lidí je conditio sine qua non. A pokud ti lidé k sobě nemají blízko, výsledek většinou za moc nestojí.
Mám několik známých, kteří zpívají v "opravdických", t.j. polo- nebo zcela profesionálních sborech, řízených kvalifikovanými sbormistry, a vím z jejich vyprávění, že když jim to takříkajíc sedne a zazpívají něco s vědomím dokonalé souhry, pak pocit každého sboristy se přesně rovná radosti člena týmu, který vstřelil branku nebo radost člověka v horolezecké partě na vrcholu.
G-moll klub, který v tom sedmasedmdesátém vznikl v nádherné spontánní atmosféře, měl a má ráz trochu furiantského pokusu: pokusu o ověření drzého předpokladu, že polyfonní zpěv nemusí / a to ani ve formě a capela, tj. bez instrumentálních berliček/ být jenom záležitostí školených muzikantů. Abych byl ještě furiantštější: zatím co jistý známý norský badatel dokázal, že Atlantik se dá přeplout i bez pevné lodi, my se pokoušíme dokázat, že čtyřhlasně se dá zpívat i tehdy, když nikdo ze zúčastněných nemá školený hlas - a přitom to občas dokonce nemusí být falešně, alespoň pro uši průměrného posluchače.
Když nám sem tam něco zazní opravdu čistě a hezky, vždycky mám pocit, že nedokážu rozlišit, který z těch čtyř tónů vychází ze mně a který z ostatních: jako kdybych měl najednou v krku čtyři nezávislé soupravy hlasivek, tak pěkně to v té hubě rezonuje. A vlastně i v duši. Dámy prominou - je to takový hudební skupinový ... /požitek/.
Další muzikální slast, aspoň pro mne, představuje hledání a vybírání toho, co zpívat, tedy, vznešeně řečeno, dramaturgie, a potom harmonizace písní, od nichž jsou dostupné jen jejich melodie.
To, že G-moll klub vlastně nemá vedoucí autoritu / já se starám hlavně o organizaci a částečně i o onu zmíněnou dramaturgii /, je na jedné straně minus, protože se zkušeným kapelmajstrem bychom byli dnes mnohem dál, ale na straně druhé tím získáváme ohromně demokratickou vymoženost: každý z nás může mluvit do toho, jak a co zpívat, a taky toho všichni využívají. někdy se velmi temperamentně dohadujeme o - jak říkáme my vzdělanci - interpretaci.
G-moll začíná svou čtvrtou sezonu. Pro řadové čtenáře je toto povídání míněno jako mé krédo; pro ty, kteří v tom spolku jsou i kteří v něm kdysi byli, je myšleno jako poděkování za to, co bylo a je a jako výzva k tomu, aby to bylo co nejdýl.

Ve Foru 10/87 jsem si přečetl Démonovu reakci na rozloučení se s členstvím v GC Jirkou Podešvou a rozhodl jsem se, že to sem taky patří. Sám Jirka to nazval nekrologem:
Úředně se s námi rozloučil Jirka Křtitel Podešva. Tím ve mně vybudil řetěz vzpomínek, kterej začíná v Jizerkách 1977. Tam mě hned chyt, protože rozezpíval lidi - a hned jsem taky věděl, v čem mě vadí. Nevěděl jsem ale, kolikrát budu takhle vedle něj stát. Ano - stát, ne chodit, jezdit. To taky, ale nejvíc jsem měl z toho stání. G-moll totiž zpívá vstoje, a tak jsem vedle Křtitele postával v trávě, na kůru, v loužích Trailu, v tělocvičně, na běžkách. Zpívali jsme každý svůj bas (on poslouchatelněji). A pak i za mikrofony Porty v Lucerně. Neúnavně jsme si hájili (já hlasitěji) svý - já spirituály, Křtitel vážné duchovno, ale oba jsme vždycky chtěli, aby s námi zpívali i ostatní.
A tak si říkám, že zas musím někdy vedle Křtitele postát. Démon